Balkon, inspiracja ze szlacheckich dworków

Zmierzch ery ekonomii odgórnie planowanej znamionował pomiędzy innymi odzyskanie przez rodaków perspektywy skorzystania w całkowitej skali z prywatnej inicjatywy odnośnie budowania budynków. Przez dziesięciolecia budowanie domków jednorodzinnych było odsunięte na odleglejszy plan wobec priorytetów, którymi była budowa gmachów wielorodzinnych, w jakich po dziś dzień pomieszkuje miażdżąca grupa rezydentów Polski. Przed 1989 rokiem i tak nikt na to nie narzekał ponieważ była to jedyna perspektywa zamieszkania „na własnym”. Wszak po 1989 otworzyły się nowe alternatywy oraz komercyjny rynek mieszkaniowy ruszył z kopyta.

U wielu osób, jakie w pierwszym etapie wyswobodzenia gospodarki wolnorynkowej dorobili się majątków odezwała się nostalgia za życiem szlacheckim (z którym jednakże przeważającą część z nich nie miała nic wspólnego), więc jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać dookoła miast budynki jednorodzinne wystylizowane w mniej albo bardziej udany sposób na szlachecki dwór. Nad gankiem niezbędny balkonik podparty na kolumnach, które po pewnym czasie stały się dla bardziej nowocześnie myślących osób synonimem obciachu. Musiało jednakże upłynąć znacznie więcej czasu i obycia w świecie by Polacy zaczęli wznosić domostwa wedle nowocześniejszych projektów.

balustrady balkonowe śląskNawet jeżeli przystaniemy, że budynek w stylu szlacheckiego dworu nie jest dzisiaj szczególnie popularnym projektem to nie sposób zanegować, że sam balkon to użyteczny czynnik architektoniczny, który wypróbowuje się w dowolnym projekcie. O pewnej sprawie wszak nie można zapominać, a mianowicie o tym że musimy go zaopatrzyć w balustradę balkonową. Jest to nadzwyczaj ważne bowiem balustrady balkonowe są gwarancją, że rezydent budynku nie poczyni sobie krzywdy wypadając z balkonu ze sporej wysokości, a o wypadki wszakże nie trudno. Balustrada balkonowa jest też wystrzałowym wsparciem dla skrzyń z kwiatami, które powodują że domek z zewnątrz wygląda o wiele ładniej.

Śląsk, choć jest rejonem odwiecznie związanym z ogromnymi osiedlami bloków mieszkaniowych to także miejsce, w jakim wznosi się wiele nowych domów jednorodzinnych. Powoduje to duże migracje ludności wewnątrz samego województwa śląskiego, jakie jest na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem wielkości, lecz za to na drugim pod względem ilości mieszkańców. Systematycznie ubywa ludności w największych miastach jak Katowice i przybywa ich w niedużych gminach leżących na obrzeżach metropolii.

Tagi// ,
Czytaj także: