Dom z piwnicą czy bez?

Podczas planowania budowy domu już na etapie wyboru projektu gotowego lub zleconego warto zastanowić się nad sensem inwestowania w podpiwniczenie budynku. Nie ulega wątpliwości, że koszt budowy domu z podpiwniczeniem jest wyższy. Różnica może sięgać 20-30% i dla wielu osób jest to ostateczny argument przemawiający za rezygnacją z piwnicy.

Jeżeli jednak korzyści przemawiają za budową domu z piwnicą w pierwszej kolejności należy przeprowadzić analizę poziomu wód gruntowych, aby uniknąć ryzyka zalewania jej po roztopach czy większych ulewach. Można ograniczyć to ryzyko wykonując prace melioracyjne.

Jakkolwiek piwnica jest idealnym miejscem na kotłownię, spiżarnię lub pralnię trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami. Wiążą się one (poza kosztami samej budowy) z koniecznością dogrzewania również piwnicy, gdzie poziom wilgotności jest wyższy niż wewnątrz budynku.

Rezygnując z podpiwniczenia domu warto rozważyć z kolei poddasze użytkowe, które może przejąć część funkcji piwnicy – to tam można urządzić spiżarnię, schowek czy pralnię i suszarnię.

Tagi// ,
Czytaj także: