Gruntowe prace przygotowawcze

Wdrażając wszelką inwestycję budowlaną powinniśmy podchodzić do niej w poprawnej sekwencji. Z reguły wstępnym etapem jest stosowne przygotowanie gruntu pod całe zamierzenie. Ukształtowanie parceli, na której myślimy postawić dom może być odległe od ideału. Nie każda parcela budowlana jest przecież równa jak stół. W poszczególnych wyjątkach pożądane może być jej wyrównanie, w kolejnych wręcz przeciwnie, nawiezienie nadliczbowej powłoki ziemi dla jej pokrycia. W końcu przychodzi moment na faktyczne prace ziemne powiązane ze wznoszeniem budowli. Dotyczą one przede wszystkim wprowadzenia mediów na działkę, zwłaszcza tych które znajdują się pod glebą, a więc infrastruktury wodociągowej, instalacji gazowej oraz kanalizacji. Rury doprowadzające takie media mają mieścić się dostatecznie głęboko, a problematycznie byłoby przekopać taki szmat gruntu manualnie. Nie inaczej jest w przypadku wykopu pod fundamenty pod dom, zwłaszcza w przypadku domu podpiwniczonego.

Znacznie logiczniejszym rozwiązaniem jest zaangażowanie przedsiębiorstwa oferującego prace ziemne, jakie ma wskazany do skutecznego oraz prędkiego sfinalizowania tej operacji sprzęt zmechanizowany, w szczególności koparki i spychacze. Z użyciem takich maszyn budowlanych prace gruntowe pójdą w niebywale krótszym czasie niż przy trybie manualnym.

Naddatek gleby, szczególnie po wykopaniu fundamentów przynależy rozplantować bądź usunąć z parceli. Przy okazji dobrze jest przewidzieć perspektywę stworzenia ogrodu, pod jaki konieczna będzie ziemia ogrodowa żeby rośliny korzystnie się kształtowały (roboty gruntowe wybierają na nawierzchnię warstwę gliny, która nie jest najwartościowszym środowiskiem do uprawy roślin).

Dopiero na w taki sposób opracowanej działce budowlanej da się przystąpić do prawdziwych prac składających się na przewód stawiania obiektu, rozpoczynając od wylewki na fundamenty lub płytę pod dom, a kończąc na budowie dachu.

Czytaj także:
Starsze// Sprzęt budowlany