Jak określić koszt budowy domu?

Planowanie budowy domu powinno się rozpocząć z właściwej strony. Większa część budowanych na własny rachunek budynków jest finansowana ze środków udzielonych przez instytucje finansowe jako kredyt. Aby prawidłowo oszacować kwotę pożyczki o jaką chcesz się ubiegać powienieneś mieć przynajmniej ogólne pojęcie o jakiego rzędu sumę chodzi.

Po wyborze planu architektonicznego (zakładając, że dysponujesz już działką), który determinuje wiele czynników związanych z budową (rodzaj materiałów i inne) powinieneś sporządzić kosztorys inwestycji, który przedstawisz w banku jako podstawę do ubiegania się o kredyt. Kosztorys budowlany jest wykazem kosztów budowy zebranym w jednym dokumencie. Uwzględnia on takie czynniki jak materiały budowlane, instalacje, koszty przyłączeń, robociznę itp.

Kosztorysowanie Śląsk wymaga zatem sporej praktyki i znajomości zarówno rynku materiałów budowlanych jak i kosztów robocizny (które mogą podlegać naprawdę sporym wahaniom w zależności od renomy firmy budowlanej). To powoduje, że warto rozważyć zlecenie kosztorysu budowlanemu osobie, która zajmuje się tym zawodowo. Uchroni Cię to od ryzyka niedoszacowania kosztów budowy (i wielu składników, o ktrórych nawet nie miałeś pojęcia, że mogą być potrzebne), które mogą doprowadzić do fiaska w przypadku wyczerpania środków przeznaczonych na budowę.

Tagi// ,