Kuchnia nieomal perfekcyjna

Pewnym z istotniejszych sprawdzianów jakie musimy zdać wyposażając dom czy lokal mieszkalny jest sprawa rozplanowania kuchni. W domu kuchnia to całkowicie niezbędne miejsce jakiego używamy wielekroć w toku dnia. Przygotowywanie obiadów i ich konsumowanie to tylko jedna z jej funkcji. W wielu domach jest też pomieszczeniem dookoła jakiego koncentruje się najobszerniejsza aktywność rodziny w kwestii spraw życia codziennego.

Nieustawne kuchnie

Statystycznie najpoważniejszym kłopotem z kuchnią jest jej układ oraz płaszczyzna. Jeśli przenieśliśmy się do nowo wybudowanego budynku to zwykle ten szkopuł nie występuje, tymczasem w licznych mieszkaniach w wieżowcach z wielkiej płyty, w jakich pomieszczenia kuchenne zostały potraktowane przez projektantów po macoszemu, zaaranżowanie kuchni spędza sen z powiek ludziom próbującym zagospodarować ich nieustawną powierzchnię.

projektowanie kuchni bielsko

Pobieramy wymiary

Tok aranżowania kuchni należy w pierwszym rzędzie zapoczątkować od zmierzenia jej długości oraz szerokości, zaś nieraz też i wysokości. Te pomiary przesądzą o decyzji w jaki sposób zestawimy meble i akcesoria kuchenne. Limituje nas częstokroć rozlokowanie rur z wodą, odpływów kanalizacyjnych, a także gniazdek z prądem. Dosyć karkołomne jest podołanie sobie z instalacją, lecz korzystniejsze rozstawienie gniazdek to ledwo jedna wizyta elektryka.

Sprzęty kuchenne

W kuchni pragniemy rozstawić w pierwszym szeregu nieodzowne urządzenia jak chłodziarka, piekarnik, zmywarka oraz – rzecz oczywista – zlew. Nie może też zabraknąć miejsca na meble kuchenne, w których pochowamy zastawę i garnki. Siłą rzeczy stół przeważnie umieszczamy na środku kuchni. Z powodu niewielkiej wielkości wielu kuchni niesamowicie pospolite w Polsce jest składanie mebli na miarę i kupowanie sprzętu AGD do zabudowy. W ten sposób można wygospodarować niemało miejsca oraz w lepszy sposób zużytkować dostępną przestrzeń.

Oświetlenie w kuchni

Aktywność w kuchni wymusza dostęp do oświetlenia. W miarę możliwości idealnie jest usadowić zlew, jak również blat kuchenny, możliwie niedaleko okna, które przynosi naturalne oświetlenie słoneczne w trakcie dnia. Ponad punktami, w jakich prowadzimy największą ilość operacji kuchennych powinniśmy zawiesić także lampy, które dostarczą światło w porach kiedy brakuje już oświetlenia naturalnego.

Czystość w kuchni

Ze względu na czystość oraz prostotę sprzątania kuchni korzystne jest zastosowanie glazury w miejscach, jakie są szczególnie narażone na poplamienie lub ochlapanie aby w praktyczny sposób można było zachować w nich porządek. Kafelki nad zlewozmywakiem, czy nawet na całej podłodze nie są głupim konspektem.

Wyspa kuchenna

W wielkich domach jest perspektywa wdrożenia tzw. wyspy kuchennej czyli posadzenie stanowiska do robót kuchennych na środku kuchni. Wymaga to doprowadzenia tam wody oraz elektryczności, wszakże jest to nadzwyczaj ergonomiczne podejście bo otrzymujemy przystęp do wyspy kuchennej z dowolnej strony, zaś jednocześnie możemy zużytkować miejsce pod blatem jako pomocnicze schowki na rozmaite przybory kuchenne.

Tagi// ,